Blow-up – poster

Film Blow-up je pro mně mezníkem v chápání filmového díla. Do té doby mně známé filmy z produkce Hollywoodu jenž předkládají filmy v komerčně nejvíce ziskovém filmovém schématu a nesložitém uměleckém jazyku, byly jen ztrátou času co se týče umělecké hodnoty kterou jsem v nuch hledal.

Blow-up (Zvětšenina) z koprodukce Británie, Itálie a Spojených státu byl i pro mnoho filmových tvůrců mezníkem jejich tvorbě. To byl pro mně další znak kvality tohoto filmu. Vše v tomto filmu je pro mně naprosto skvělé, kulisy, herci, rekvizity, kompizice, filmový jazyk atd… Po tomto díle jsem zjistit, že je možné vytvořit čistý film, který něco zděluje a zároveň jde s dobou. Michelangelo Antonioni zde předvedl jak bravůrně zvládá techniku psaní scénáře a jakej má smysl pro estetiku a kompozici.

Film mně zřejmně zaujal táké proto, že jsem se stotožnil s hlavním hrdinou, reflektoval jsem se do jeho osobnosti. On jako úspěšný fotograf, žijící a pohybující se v uměleckém prostředí. Později jsem byl k tomuto střídmnější jelikož jeho bohémský a nijak složitý život mně přišel spíše jako tah jak zapůsobit na psychyku diváka, jak se používá v komerčních filmech. Avšak zde zcela jinak pojatou, jedná se o člověka, který by neměl sloužit jako vzor člověka, dokonalého, slušného, charismatického jak se snaží produkce v Hollywoodu ale mělů by být pravým opakem. Což film odlišuje od ostatních, v tomto směru je na filmu znát evropská škola.

Michelangelo Antonioni s tímto filmem získal v roce 1967 hlavní cenu na MFF Cannes, kterou já sám považuji za jednu z nejprestižnějších.

Vytvořil jsem několik svých návrhů plakátu pro tento film. Zde jsou.